FİYAT LİSTESİ referanslar hakkımızda iletişim
matbaa hizmetleri
matbaacılık, grafik tasarım, reklam hizmetleri

Hisse Senedi Nasıl Bastırılır

BU yazıyı, özellikle hisse senedi bastırmayan anonim şirket ortaklarının okumaları gerekiyor.
Vergi yasalarında yeralan bazı hükümler, anonim şirketlerin hisse senedi bastırmasını gerektiriyor. Daha doğrusu, hisse senedi bastırmanın çok önemli bir ‘‘vergi avantajı'' var.

Şirketin ‘‘hisse senetleri yoksa'' yani hisse senedi bastırılmamışsa, ortağın hisse satışından doğan kazanç, (iktisap tarihinden itibaren kaç ay geçerse geçsin) Gelir Vergisi'ne tabi tutuluyor (GVK Mükerrer Md. 80/1). Bu nedenle biran önce hisse senedi bastırmak gerekiyor.

NASIL BASTIRILACAK?

Ülkemizdeki anonim şirketlerin, yüzde 99'u aile şirketi ya da eş, dost ve arkadaş şirketi. Bu şirketlerin hisse senedi bastırmaları da, artık Makro Tanıtım Matbaacılık sayesinde çok kolay.....

Hisse senedi bastırmak isteyenler, diğer matbaacılık ihtiyaçlarında olduğu gibi Makro Tanıtım Matbaacılık'a gelmeniz yeterlidir. Hisse senedi basımındada bizi arayın...

Hiçbir resmi yerden izin almaya gerek olmaksızın, Maliye Anlaşmalı Matbaa olan Makro Tanıtım Matbaacılığa gelmeniz yeterlidir, şirketin bir yetkilisi ya da görevlendirilen elemanı matbaayı arayıp, hisse senedi örneklerini talep edebilir. Örneklerden Birini seçtikten sonra sipariş veriyor.

Sipariş verirken, kaç liralık kupürler halinde ve varsa A serisi ve B serisi ayırımı yapılarak, basılacak hisse senedinin ayrıntıları belirtiliyor. Hisse senetlerinin basımında, hamiline veya nama ya da imtiyazlı olma durumlarını da belirtmek gerekiyor.